April 2, 2012

Brown, Eagles take first at Johnson City Invitational

JOHNSON CITY, Tenn. - The Carson-Newman Track Team had a number of strong performances along with several relay and individual wins.  The Men's Team was also the high point winner for the Johnson City Invitational. 

The Johnson City Invitational in its second year is both a high school and College competition.  Jason Brown continued his winning ways with a jump of over 23 feet in the Long Jump leaving him very close to qualifying for nationals in Pueblo, Colorado. 

Andrew Pickwell fell just short of High Jumping 6'9 which would have had him qualify for nationals also, but won the event.  Other winners were Alexis Conner in the women's long jump, Cassadine Blassingame in the Triple Jump, Randall Freeman in the Shot Put, Anthony Goins in the 100M, Anthony Baskins in the 200M, and the men's 4 X 100M team of Jason Brown, Anthony Goins, Nate Inman, Solomon Duanah.  

A school record was also established in the women's DMR and those runners were: Amanda Bowman, Rachel Logemann, Brooke Earhart, and Sammy McConeghey .  The Eagles compete this Saturday in Knoxville at the University of Tennessee.

Men's Point Winners

Jason Brown  Long Jump 1st, High Jump 6th, Triple Jump 3rd

Andrew Pickwell  High Jump 1st

Stephen Brown  High Jump 3rd

Cassadine Blassingame  Triple Jump 1st, High Jump 4th

Marcus Walker  High Jump 5th

Randall Freeman Shot Put 1st, Triple Jump 2nd, Discus 6th

Lucas Mathis Shot Put 2nd, Discus 5th

Brandon Baker Shot Put 5th,

Jadamion Ross 400 Hurdles 3rd

Logan Cassell 400 Hurdles 4th

Darius Childs 110 Hurdles 3rd

Anthony Goins 100M 1st, 200M 3rd

Anthony Baskins 100M 2nd, 200M 1st

Joey Nielsen 400M 3rd

Josh Simpson-Beavers 400M 7th

Solomon Duanah – 100M 4th

David Freeman – 100M 5th

400M relay  - 1st

1600M Relay – 3rd (Nielsen, Blassingame, David Freeman, Simpson-Beavers

Women's Point Winners

Alexis Conner Long Jump 1st

Kristen Eubanks Pole Vault 2nd , 100 Hurdles 2nd 

McKenzie Wampler Shot Put 2nd , 400M 6th

Brittney Burelson Shot Put 7th

Hannah Reese 5000M 8th

Anna Bauder 100M 3rd, 200M 3rd

Rachel Logemann   400M 5th

Amanda Bowman Steeple Chase 2nd

Women's DMR 2nd